Keneler Hangi Aylarda Olur?

04.02.2024
123
Keneler Hangi Aylarda Olur?

Son dönemlerde oldukça fazla gündeme gelen ve özellikle de bahar ve yaz aylarında adına sıklıkla rastlanılan haşere türlerinden birisi de kenelerdir. Kan emici ve oldukça tehlikeli bir konakçı olarak bilinen bu keneler hangi aylarda olur? Diye yapılan araştırmalarda rastlanılan bilgiler bir hayli enteresandır.

Kene

Boyları 5 mm olarak bilinen keneler, kan emdiklerinde 1,2 cm kadar büyüyebilir. Renkleri koyu kızıl ve kahverengi olan bu haşereler eklembacaklılar grubunda yer alır.

Doğduklarında altı bacaklı olan keneler daha sonradan iki bacak daha çıkartarak toplamda sekiz bacaklı olurlar. Herhangi bir zıplama yetisi olmayan bu haşere türü genellikle konakçısına yüksek bir yerden atlayarak yerleşir. Hayvanlara ve insanlara yapışarak kan emerler.

Keneler Nerelerde Bulunur?

Keneler yaşam alanları oldukça geniş ve çeşitli olan haşere türlerindendir. Genellikle kırsal alanlarda rastlanılan keneler evlerde de görülebilir. En fazla etkilenenler tarım işçileri olsa da keneler aslında evcil hayvanlara da yapışarak kanlarını emen haşerelerdendir.

Temel hedefleri hayvanlar olsa bile sık sık insanlara da yapışarak kan emme eğilimi gösterir. Ağaç ve bitkilerin olduğu yerlerde bulunan insanlarla birlikte eve girse de evcil hayvanlarla birlikte de kişilerin evlerine uğrayabilir.

Keneler Hangi Aylarda Aktif Olur?

Havaların ısınmasıyla birlikte özellikle Nisan-Ekim ayları sürecinde park, bahçe gibi kırsal ve açık alanlarda ortaya çıkan keneler, daha çok sıcak ve kurak bölgelerde çoğunlukla görülür.

Özellikle de yaz aylarında en yüksek seviyede görülen keneler, ağırlıklı olarak insanlar ve evcil hayvanlarda sıklıkla ortaya çıkar.

Kenelerin Yaşamı

Ülkemizde 30 civarı türü bulunan kenelerin Dünya üzerinde 17.000’den fazla türü bulunur. Türkiye’de daha çok ılıman iklimin bulunduğu ve kırsal alanların fazla olduğu yerlerde çoğunlukla üreyen keneler, yumurta ile çoğalır.

Kene ve Zararları

İnsan ve evcil hayvanlarda bir parazit olarak yaşamlarını sürdüren haşere çeşitlerinden keneler, 800’den fazla mikrobu çevrelerine yaydıklarından dolayı oldukça tehlikeli ve sağlık bakımından zararlı haşerelerden birisidir.

Hastalıkların bulaşabilmesi için öncelikle kenelerin belirli bir yere yapışarak bir miktar kan emmeleri gerekir. Dışarıda keneler çimenler, parklar, çalılar ve hayvan barınma yerlerinden oldukça fazla bulunur.

Ev içerisine de bu yol ile gelen keneler çatlak veyahut yarığa bir yumurta bıraktıklarında bir hafta içerisinde ev içine pek çok yumurta bırakabilir. Birçok bakteri ve hastalıkları insandan insana veya hayvandan başka bir hayvana taşıyabilen keneler, ölümcül hastalıklara da sebebiyet verebilmektedir.

Kış Mevsiminde Kene Olur Mu?

Kenelerin en aktif olduğu aylar bahar ve yaz ayları olsa da pek çok türü bulunan haşere türlerinden birisi olan keneler, bazı şehirlerde sonbahar ve kış mevsimlerinde de görülebilir.

Keneler doğada diğer hayvanlara yapışarak kan emerek hayatta kaldığından bazı türleri kış mevsimlerinde de çeşitli hayvanlara yapışarak yaşamını devam ettirebilir. En doğru çözüm kene bulunduğunu düşündüğünüz bölgelerin güvenilir firmalar tarafından ilaçlanmasını sağlamaktır.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Destek Ekibi
Destek Ekibi
Merhaba. Size nasıl yardımcı olabiliriz?