Haşere Türleri Nelerdir?

04.02.2024
299
Haşere Türleri Nelerdir?

İnsan nüfusu doğası gereği gerek evde gerekse dışarıda pek çok haşere türü ile birlikte yaşamış ve yaşamaya da devam etmektedir. Öncelikle bu haşere türleri nelerdir? Diye yapılan araştırmalar sonucunda bu haşereler içerisinde bazı önemli haşere türleri bulunur.

Haşere Nedir?

Haşere bilinen diğer bir adı ile böcekler; insan sağlığını olumsuz etkileyebilecek kadar önemli mikroorganizmalardır. Bu anlamda insan sağlığını tehdit edebilen haşereler tarih boyunca sıtma, veba gibi daha pek çok hastalığın yayılmasında önemli rol oynamışlardır.

Hamam Böcekleri

Dünya’nın pek çok yerinde bulunan ve mikrop barındıran haşere türlerinden birisi olan hamam böceği insan sağlığı açısından tehlikeli canlılardan birisidir. Yapıları bakımından oldukça küçüktürler ancak çok hızlı hareket ederler. Her türlü iklim şartlarında yaşayabilen hamam böcekleri; boyları, yaşam alanları ve renklerine göre değişirler.

Genel olarak siyah, kahverengi ve kırmızı renktedirler. Çok soğuk ve çok sıcak yerlere olağanüstü bir dayanıklılık gösteren bu haşere türü, yok edilmesi en zor olan haşere türlerinden birisidir. Kafaları kopsa dahi bir hafta daha yaşayan hamam böcekleri bu dayanıklılığı ile evleri istila ettikten sonra kurtulması zor haşereler arasında adından söz ettirir.

Kalorifer Böceği

Kalorifer böceği aslen bir hamam böceği türü olarak bilinse de aslında insanların bulunduğu yaşam alanlarında en fazla rastlanılan haşere türlerinden birisidir. Kalorifer böcekleri nemli ve sıcak ortamları sevdiğinden bir ev veyahut iş yeri yaşaması ve üremesi için en uygun alanlardandır. Fırın, mutfak, kazan dairesi ve banyo gibi pek çok yerde yaşayabilen kalorifer böcekleri, yiyeceklere dadanabilirken insan sağlığına da olumsuz etkiler bırakabilir.

Pire ve Bitler

Haşere türleri içerisinde en hızlı çoğalabilen haşerelerden birisi de bitler ve pirelerdir. Yumurtlama ile çoğalan ve üreyen bu haşereler günde 16-20 kadar yumurta bırakabilirler. Bu nedenle bir tane pire veya bitin görülmesi müdahale edilmemesi sonucunda sayısı binlerceye varan haşerelerin ortaya çıkmasına neden olacaktır.

Ev, insan veya evcil hayvanlarda ortaya çıkabilen bu haşereler mücadele konusunda ve ilaçlama konusunda oldukça ısrarcıdırlar. Çevreye ve insanlara zarar veren bu haşereler için ilaçlama şirketleri ile ortak bir mücadeleye girişilmesi bu noktada önemlidir.

Tahta Kurusu

Tahta kurusu geceleri özellikle de uykuda olan insanların kanını emerek beslenen bir haşere türüdür. Sürekli olarak kan emmelerinden ötürü öldüklerinde çok kötü bir koku yayarlar. Tek bir seferde 200’e kadar yumurta bırakabileceklerinden en çabuk üreyen haşere türlerinden birisidir. Ev içerisinde özellikle yorgan, yatak ve kanepe içlerinde saklanan bu haşere türü, karanlığı ve kuytu alanları çok sever.

Diğer Haşere Türleri

Genellikle çoğunlukla ev içerisinde görülen diğer haşereler ise şöyledir;

  • Karasinek
  • Sivrisinek
  • Karafatma
  • Fare
  • Halı Böceği
  • Akrep
  • Çıyan
  • Deri Böceği
  • Gümüş Böceği
  • Güve

Gibi haşereler ev içerisinde kolaylıkla üreyebilen ve yumurta bırakabilen diğer haşere türlerindendir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Destek Ekibi
Destek Ekibi
Merhaba. Size nasıl yardımcı olabiliriz?