Hamam Böceği Neden Olur?

04.02.2024
225
Hamam Böceği Neden Olur?

Evinde veyahut sürekli olarak yaşadığı yaşam alanında bu böcek ile karşılaşan kişiler genellikle kendisine hamam böceği neden olur? Sorusunu sorma ihtiyacı hisseder.

Hamam Böceği

Nemli ve daha çok sıcak ortamları seven bir haşere türü olan hamam böceği ev ve iş yerlerinde oldukça fazla görülen böceklerdendir. Yiyeceğin ve nemin bolca olduğu alanlarda sürekli olarak rastlanılan hamam böcekleri basık ve oval bir vücut yapısına sahiptir.

İlaçlama yapılmadığında çok seri ve hızlı bir şekilde ürer ve büyümeye devam eder. Sağlık açısından hamam böceği ile mücadele önemlidir. Hamam böcekleri sürekli olarak bakteri ve mikrop yayarak üremeye devam eder. Açlık, ısı ve darbelere oldukça dayanıklı olan hamam böceğinden kurtulmak için kesinlikle profesyonel bir ilaçlama şirketinden yardım alınması önemlidir.

Hamam Böceği Neden Olur?

Hamam böceği dünyanın her bir yerinde en zor koşullara ve en pis yerlere bile uyum sağlayabilen ve çoğalabilen haşere türlerinden birisidir. Ev içerisine dışarıdan getirilmiş olan herhangi bir eşya, açık bırakılan kapı ve pencere, elbise, poşet ya da kutular gibi eşyalardan gelirler.

Hamam böceklerinin yaşam alanlarına girebilmesi için pek çok etken vardır. Her ne kadar ev temiz tutulsa da evin yakınlarında çöp alanlarının birikmesi hamam böceklerinin evlere çekilmesine neden olur.

Eğer hamam böcekleri bir evin içerisine girdiyse kesinlikle öncelikle buzdolabı arkası, fırın veya ocak altları gibi karanlık ve sıcak yerleri benimserler. Akşam yemeklerinden sonra arta kalan bulaşıkların tezgah üzerinde bırakılması da hamam böceklerinin bu alanda birikmesini hızlandıran etkenlerdendir.

Hamam Böceği En Çok Neye Gelir?

Hamam böceklerinin en çok sevdiği alanlardan birisi ahşap mobilyalardır.

Bunun yanı sıra şu alanlarda bulunurlar;

  • Ocak Altı
  • Bulaşık veya Çamaşır Makinesi
  • Fırın Arkası
  • Su Boruları
  • Buzdolabı Arkası
  • Havalandırma Girişleri
  • Isıtıcılar

Gibi pek çok alan içerisinde saklanarak üreyebilen hamam böcekleri yiyecek artıklarını yemek için saklandıkları yerden genellikle geceleri çıkar.

Evde Hamam Böceği

Hamam böcekleri hepçil hayvanlar olarak bilinirler. Yani hem bitkisel hem de hayvansal kaynaklarla beslenebilen haşere türlerindendir. Her yerde yaşayabilseler de insanların yaşadıkları alanların çevresinde bulunmaktan hoşlanırlar.

Çünkü bu alanlarda yemek artıkları ve çöp artıkları fazlaca bulunur. Ayrıca ev içerisinde en çok ocak altlarında olmayı sevmelerinin sebebi de; burada insanların yaptıkları yemeklerin artıklarının bulunmasından dolayıdır.

Hamam Böceklerinden Kurtulmanın Yolları

Hamam böcekleri çok istilacı haşere türleri arasında yer alır. Bu nedenle ev ve iş yerlerinde tek bir hamam böceği görülürse dahi hemen profesyonel bir ilaçlama şirketi ile iletişime geçilmelidir.

Çok hızlı üreyen ve fazlaca mikrop salgılayan bu böcek türü insanlar için de oldukça fazla hastalık yayabilmeleri ile bilinir. Yaşanılan alanların temiz tutulması ve sürekli olarak temizlenmesi önemlidir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Destek Ekibi
Destek Ekibi
Merhaba. Size nasıl yardımcı olabiliriz?