Ev İlaçlama Etkisi Ne Kadar Sürede Geçer?

04.02.2024
375
Ev İlaçlama Etkisi Ne Kadar Sürede Geçer?

Yaz ve kış ayları olmak üzere evlere yaptırılacak olan ilaçlamalar hakkında merak edilen en önemli konulardan birisi ev ilaçlama etkisi ne kadar sürede geçer? Sorusu olmaktadır. Bu noktada ilaçlama firmaları yapılacak olan ilaçlama türüne göre ev ilaçlama etki sürecinin değiştiğini belirtir.

Ev İlaçlamanın Kalıcılık Sürecini Etkileyen Faktörler

İlaçlama yapılan bir evde bu sürecin ne kadar etkili olacağını belirleyen bazı faktörler bulunur.

Bunlar;

  • Ev ilaçlamada kullanılan ilaç türü
  • Ev içerisinde bulunan toz tabakası
  • Rutubet ve nem
  • İlaçlama sonrasında yapılan temizlik

Gibi etkenler evlerde ilaçlama sürelerinin uzamasına veyahut kısalmasına neden olabilir. İlaçlama etkisini daha uzun süre korumak için öncelikle ilaçlama da kullanılacak olan ilacın çok iyi muhafaza edilmesi önemli detaylardan birisidir.

İlaçlama Sonrası Eve Ne Zaman Girilir?

Ev ilaçlama çeşitleri kokulu ilaçlama ve kokusuz ilaçlama olarak ikiye ayrılır. Kokusuz ilaçlama yöntemi tercih edildiğinde ev ilaçlandıktan sonra kısa bir süre havalandırma yapılarak hemen sonrasında eve girilebilir. Ancak kokulu ilaçlama tercih edildiyse o alanda bulunmak sakıncalı olacağından birkaç gün beklenildikten sonra eve girilmesi uygun olacaktır.

Ev İlaçlatma Sonrası İlacın Etkisi Ne Kadar Süre Devam Eder?

Ev ilaçlandıktan sonra dikkat edilmesi gereken en önemli adım temizliktir. İlaçlama sonrası yapılacak olan temizlik işlemi ilacın sürecinde önemli bir rol oynar.

Eğer ilaçlama sonrasında ev içerisindeki temizlik düzgün bir şekilde sürekli olarak yapılırsa, bu ilaçlamanın etkisi en az 3 ay kadar bir süre devam edecektir. Ev içerisinde meydana gelecek kir ve pislik durumu ilaçlamanın da ömrünün kısalmasına ve daha az sürede bir devam edecek olan bir ilaçlama isteğine dönecektir.

Böcek İlacı Etkisi Süresi

Böceklerin türüne göre değişiklik gösteren ilaçlama türleri bulunsa da çoğunlukla ev ilaçlama sürelerinin etkisi 90 gün sürmektedir. Ancak düzenli olarak yapılacak olan ilaçlamalar yeni böceklerin veyahut yavrularının oluşumunu engellemek adına önemlidir.

Yüzeylerin ilaçlamadan sonra devamlı silinmesi veyahut çamaşır suyu gibi temizlik malzemeleri ile temizlik yapılması ilaçlamanın süresini kısaltacağından bu maddeye dikkat edilmesi gerekir.

İlaçlama Öncesinde Mi Sonrasında Mı Temizlik Yapılmalıdır?

Ev ilaçlamaları sonrası ilk on gün boyunca herhangi bir yüzey temizliği yapmak zemindeki ilacın gitmesine ve etkisinin azalmasına neden olacağından önerilmez. Bazı haşereler ölmeden önce yumurta bırakabileceğinden böyle bir uygulama böceklerin yeniden ev içerisinde üremesine sebebiyet vereceğinden temizlik bir süre bekletilmelidir.

Özellikle de bilinçsiz yapılacak olan ilaçlama sonrası bir ev temizliği ilaçlamaya rağmen ev içerisinde haşerelerin tekrar görünmesine neden olacaktır. Dip bölgelere gizlenen haşereler temizlik yapılmasının hemen ardından ilaca maruz kalmayacağından ev içerisindeki malum ataklara devam ederek kişilerin görebileceği yerlerde bulunmaya devam edecektir. İlaç bir süre ortamda bulunduktan sonra ilerleyen süreçlerde istenilen gibi temizlik yapmak mümkün olacaktır.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Destek Ekibi
Destek Ekibi
Merhaba. Size nasıl yardımcı olabiliriz?